Страница 1 от 2

Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2015, 20:29
от Foreigner
Здравейте,

Искам да попитам как правилно да се съхраняват неизползвани след дадена варка дрожди, хмел и ирландски мъх - при какви температури и условия и за какъв максимален срок?

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2015, 22:21
от dakobow
Аз държа в хладилник и няма проблем, оня ден варих и си мисля че имам дрожди, да-ама не, рових, рових в хладилника и намирам половин пакетче s-33 от 2012 година варката бе 50 литра, викам по добре от др. Йоткер, дори не направих стартер направо поръсих и нямаше никакъв проблем!
Наздраве!

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 07:26
от rajev
И аз да попитам нещо.
Имам английски хмелове от миналата година ,дали все още са си запазили качествата?Поздрави

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 13:25
от vsd
Ако са ти били в хладилника, хубаво затворени, няма проблем.

Между другото, някъде бях чел, че ако хмела е вакумиран в пликчета и се съхранява във фризер, може да изкара няколко години без загуба на качеството.

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 14:01
от dakobow
Моя хмел е в буркани със винтови капачки в хладилника и си е ок!

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 14:17
от victoryvt
Хмел - затворен плътно и на тъмно и студено. По възможност вакуумиран. Може и във фризер.
Дрожди - затворени плътно без влага и в хладилник, но не и фризер. С всеки месец съхранение им пада по малко броя живи клетки, но един лек стартер и всичко е наред.
И аз съм правил бира с дрожди от повече година след срока на годност и то в отворено пакетче в хладилник. Бях го затворил с кламер.
Ирландския мъх - няма някакви особени изисквания, стига да няма влага. Има го в различни видове - към днешна дата в електронния магазин е във вид на оригиналното водорасло, наречено ирландски мъх. Даже мирише на риба :)
Прилага се в доза около 5гр. за 20л. вряща бирена мъст.
Преди беше в два други вида - извлечен карагенан във вид на бял прах или на дребни като пясък частици. В този вид се прилага в още по-малка доза - грам на 100л.

Дрождева суспензия не може да се съхранява дълго, но все пак до месец в хладилник няма проблем. За по-големите фенове има вариант да се смеси 50/50 с глицерин и да се замрази във фризер, но със сигурност после ще трябва да се прави стартер и да се определя брой витални клетки на мл. суспензия, за да се определи количеството за заквасване.

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 21:03
от rajev
Лошо,хмела ми седи от година на стайна температура .Нито е в хладилник нито вакумиран.Дали става за нещо все още?????

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 23:55
от dakobow
Аве.. прави бира, слагай и толкос кво го мислиш, най-много да си е загубил аромата, на следващата варка ще разбереш, и ако е така слагай двойно докато го прекараш ,а за напред ще знаеш ....в хладилник!!
Ай наздраве !!!! ;) :music-deathmetal:

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2015, 07:26
от rajev
То е ясно ,че при следващата варка ще се разбере какво е положението.Поздрави

Re: Правилно съхранение на дрожди и хмел

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2015, 15:02
от damyan_rm
Малко встрани от темата, но обикновенно ползвам утайка/суспензия от предни варки за да посявам - има ли някакъв 'емпиричен' начин - без "микроскоп и броене" да заквася с 'правилното' количество дрожди?
Какво правя в момента - ами правя министартер с около чаена лъжичка от 'гъстото' и го добявям към захарен разтвор на около 1.040-1.050 та и 'аерирам' та като дойде време да се заквасва (след 4-5ч някъде) в съда вече има някаква дейност и просто добавам всичко във ферментора. Почти съм сигурен, че дрождите ми идват в повече, щото лаг фазата е доста кратка - между 6 и 10-12 часа като доста по-често е към 6ч някъде.

Това което си мисля е да почна да си играя с ограничаване количеството което ползвам от министартера и да слагам примерно половината от него и така да "гоня лаг фаза" между 12ч и 24ч. Въпросът ми е дали продължителността на лаг фазата е 'добър' индикатор за коректно (като количество дрожди) заквасване или тази работа "не става така" и да не се "занимавам с глупости" ?
:-)