Първа варка.

Модератор: Martin

Re: Първа варка.

Мнениеот victoryvt » 28 Фев 2015, 11:01

Задържането върху първичната утайка има един неприятен ефект, особено през по-топло време - дрождите от утайката започват да лизират (самоизяждат се, или по-точно се саморазграждат от собствените си ензими поради липсата на минерали).
Ефектът се изразява в повишаване на пеха над 4.5 и поява на специфичен вкус и мирис на мая (леко сярно понякога , както и леко като на непрани чорапи).
За различните дрожди е различно. Аз съм го забелязвал най-много на лагерни дрожди и на US-05 (последните - по време на лятото).
Ако се остави ферментатора на студено и не е с лагерни дрожди може и да не се забележи ефекта, но лятото се забелязва. А с лагерните е още по-забележимо.
Тъй че - по-добре да се мести в друг съд, а там вече може да стои дълго, защото дрождите са малко и няма да внесат забележим ефект.
Същият ефект се забелязва и при прекалено бурна първична ферментация - лагерни дрожди на ейлови темп. или презасяване и превишаване на темп. на ейлови дрожди.
После бирата удря на мая.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Първа варка.

Мнениеот vsd » 28 Фев 2015, 11:29

Да, този проблем с лизирането го има, но:
1. Бирата така или иначе не трявба да стои на топло
2. Лизирането трявба да се прояви след няколко месеца, даже и повече. Лизиране при 2-3 седмици престой, изобщо не трябва да се наблюдава, ако го има, значи нещо много се е объркало при бирата.

Лизирането трябва да е много рядко срещано при домашното пивоварене. Имах една бира, която стоя 8 месеца в кофата без да я прехвърлям, правих я на 5-ти април и бутилирах на 24-ти декември. През цялото вереме стоя в хола. Нямаше дори и следа от лизиране или лоши миризми.

Ако една седмица след началото на ферментацията прехвърлите бирата в друга кофа, като утайка ще паднат достатъчно дрожди, които да са достатъчни да изферментират още една варка и ако почнат да лизират, ефекта ще е същия както ако не сте я прехвърлили. Същото е и с бутилковото доферментиране. Във всяка бутилка има достатъчно дрожди, които да лизират, но това е рядко срещано, освен ако не държите бутилките непрекъснато на над 25 градуса.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Първа варка.

Мнениеот dandilov » 28 Фев 2015, 14:00

Откаляването е важно!
Целта е да не заседява много време бирата заедно с първичната груба утайка, защото ще придобие нежелан вкус и мирис на мая, а може и други миризми да добие...

П.П. Сега видях, че и Виктор е писал същото...
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Първа варка.

Мнениеот vsd » 01 Мар 2015, 10:15

http://brulosophy.com/2014/08/12/primar ... t-results/
Обърнете внимание точно на разликата в бистротата.

Още по темата:
"...where John and Jamil talk about how secondary fermentation is an outdated homebrewing technique."
http://www.homebrewtalk.com/f163/second ... gh-176837/

Не иксам да споря и да цапаме форума с разправии, но потърсете повече инфо - откаляването НЕ е важно и задължително. Правило се е преди много години, просто защото в промишлените пивоварни са го правели и процеса е клониран. Но при нас нещата са доста по лесни, все пак нямаме 10 тона бира, които да натискат дрождите в утайката.

Масово американските домашни пивовари не откаляват и бирата им стои по месец във ферментора. Полза от местенето няма, освен ако не ви трябва да си освободите съда или да искате да ползвате утаените дрожди за друга бира и т.н. По-хубав вкус или пък бистрота няма да получите.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Първа варка.

Мнениеот dog123 » 03 Мар 2015, 01:10

Колеги , не се сдържах и пластмасата както и едно стъкло отиде в дегустация.
Ми то няма нищо общо с купешките боклуци бе хора!
Малко скептично в началото но с удивление в последствие ме гледаха няколко приятеля :)
Прекрасен аромат, много плътна, вкусна -горчива както трябва да бъде бирата според мен, леко мътна за тези които са свикнали с купешката, но след проба на вкуса ,всички съмнения и предразсъдъци отпадат.
Газировка- прави ситна пяна , ненатрапчива идеална според мен.
На следващата бутилка , снимки :text-thankyoublue:

Междувременно бутилирах втората варка.
Тука въпрос от мен.Като ви се напълни хладилника къде държите?
Не ми казвайте че имате хладилници за по 50 литра бира !
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: Първа варка.

Мнениеот bojo » 03 Мар 2015, 09:50

Захапах пивоварството миналото лято и много бързо стигнах до този проблем - охлаждането на готовата продукция. След около месец мъки решението беше един стар Минск. С една скара по средата, на два реда събира около 35 двулитрови гуменки :D . При около 7-8градуса потдържани, консумацията не минаваше 5лв на месец. За 5-6 месеца в година е добро решение според мен.
:obscene-drinkingcheers: и честит празник.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Първа варка.

Мнениеот Hristo » 03 Мар 2015, 12:08

dog123 - питаш къде държим бирата като се напълни хладилника? Аз лично се хванах една хубава неделна утрин и си разчистих мазето. Беше пълно с боклуци, а сега, макар и само на 1/4 почистено, събира много, ама наистина много бира! :) Е, няма нищо по-хубаво от това, като ти се допие бира вместо да се мъкнеш по разни магазини, просто да слезеш в мазето и да си вземеш няколко бутилки
Последна промяна Hristo на 03 Мар 2015, 13:54, променена общо 1 път
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Първа варка.

Мнениеот 5th-hokage » 03 Мар 2015, 12:34

Ице - това ми се струва малко опасно :) къде каза че живееш?
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Първа варка.

Мнениеот mirix » 03 Мар 2015, 14:49

:D, 5th-hokage само не пипай от тази с уискито и кафето ;)
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Първа варка.

Мнениеот dog123 » 03 Мар 2015, 18:01

20150303_153142.jpg
20150303_153150.jpg

20150303_153240.jpg




Снимки приятели ;)

Нямам си на идея как ще се запази един месец поне една бутилка за да се пробва тогава ;)
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

ПредишнаСледваща

Назад към Разни дискусии и приказки на вятъра

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron