Здравей и добре дошъл!
Домашното пивоварство, както и всяко едно друго хоби, е толкова сложно/просто, колкото сам си го направиш. Като цяло, готварския елемент в него е най-простата част. Единствената разлика между правенето на супа и правенето на бира, е в това,че пивоварния малц трябва да престои определено време на определена температура (в някои случай-на няколко), да се прецеди и извади ечемика и бульона да се извари с добавката на хмел. Просто, нали!
По-трудната част е ферментацията. За да е тя успешна, трябва да протече при постоянна температура в зависимост от типа бира, към който се стремиш. Естествено трябва ти и бирена мая (пивоварски дрожди). Отново- може да е толкова просто,колкото и да си свариш супа, или сложно колкото лабораторен изпит по индустриална химия. От теб зависи. Добри резултати се постигат и по двата начина.
Какво ти е нужно:
За майшуване+изваряване
-Тенджера с подходящ обем, обикновено по-големичка(10+ литра).
-Котлон(всеки има).
-Готварски термометър със сонда. В онлайн магазина тук има добри дигитални, които вършат работа.
-Готварски таймер с аларма- не е задължителен,но помага. Онези с врътките, които отброяват минутите назад са перфектни.
-Съд за прецеждане на пивната мъст от останалия ечемик. Това е малко особена тема, но става и с проста платнена кесийка или голямо парче марля, в което насипваш смеления малц- после просто я вадиш от тенджерата.
-Мелничка за малц. На пазара в БГ, можеш да намериш само от едно място и то на доста висока, по мое мнение цена. Някои колеги казват,че постигат и добри резултати с малц, натрошен със стандартните мелници, на най-едро сито. Вариантите са 3- специална мелничка за 140лв.; самоделка, но специално направена за целта (да разтрошава,не да смила); да използваш стандартна мелница за брашно/фураж от някой познат,който има такава.
Голяма лъжица за разбъркване.
Кантарче, най-добре електронна везна.
За ферментация:
Ферментационен съд. В онлайн магазина има хубави ПВЦ бутилки, подходящи за целта.
Ферментационна тапа, така наречения воден затвор.
Тънък маркуч за преливане от един съд в друг.
Най-важното- Помещение, в което можеш да поддържаш подходяща и постоянна температура!
Бутилки.
Затварачка за метални капачки.
Естествено, суровините и консумативите не ги споменавам, но без тях не може. Изключително важно е цялото оборудване и всички съдове,които влизат в контакт с вече изварената и охладена мъст да се стерилизират.
Всичко друго е по желание. Предполагам,че процеса ти е малко или много ясен. Всяка една стъпка може да се импровизира, стига да знаеш какво трябва и как може да се направи. Например, след изваряването, пивната мъст трябва да се охлади възможно най-бързо. За тази цел можеш да си купиш / направиш специален охладител или просто да сложиш тенджерата в леген с ледена вода, а зимата-направо в купчина сняг!
Това е, в общи линии, ако съм пропуснал нещо, вярвам колегите ще ме допълнят.
Успех и наздраве!