Осемте лечебни свойства на бирата
Публикувано на: 04 Юли 2013, 15:35
Намерено тук: http://agronovinite.com/osemte-lechebni-svoistva-na-birata/
Бирата, освен че е приятна, разхлаждаща напитка в летните жеги, има целебни възможности върху човешкия организъм. Лечебните свойства на бирата са били познати на лечителите още в древните епохи. Шумерите са препоръчвали бирата против зъбобол, а в Средновековието пивото е било използвано против камъни в бъбреците, за подсилване на тялото и духа. След дълги походи, изтощените воини разтривали с нея уморените си и подути нозе.
Лечебните свойства на бирата били известни преди векове
През 16 в. знаменитият лекар и алхимик на древността Теофраст Парацелс е лекувал с пенливата напитка болести на черния дроб и възпаления на белите дробове. Смятало се е, че действа и против холера – по време на убийствените епидемии в Европа болестта е подминавала само работниците в пивоварните. През 18 и 19 век лекарите понякога предписвали лекарства, които се пиели с бира. А неотдавна скандинавските страни официално признаха напитката за антидепресант.
И съвременните учени доказват лечебните свойства на бирата
Съвременните учени също смятат, че бирата, освен приятна напитка, е и лекарство. Тя потиска болестотворните микроби и има още куп лечебни свойства. В бирата се съдържат водоразтворимите витамини от група В – В2, В6 и В12, които подпомагат производството на хемоглобин и намаляват риска от сърдечен удар с 30%, показва изследване на Тексаския университет.
Добавяният хмел е естествен консервант, който действа успокояващо и релаксиращо. Препоръчва се при нервни разстройства, безсъние и лошо храносмилане. В пивото има и много витамин РР и минерали – калий, калций, силиций, натрий, магнезий, фосфор и цинк.
Кои са лечебните свойства на бирата?
Рак
Бирата е богата на антиоксиданти – флавоноиди, които неутрализират свободните радикали. Това са агресивни молекули кислород, които могат да увредят структурата на клетките и да причинят рак. Бирата има способността да извежда от организма канцерогенните вещества, с което намалява риска от ракови заболявания.
В началото на годината учени от университета във Вашингтон изследвали действието на т. нар. хумулони в бирата – субстанции, извлечени от хмела, които придават характерния горчив вкус. Те се получават от хмела при процеса на варенето, казва химикът Вернер Камински , ръководител на проучването. Атомите в молекулите им се преподреждат така, че в крайна сметка се получават ценни за съединения, които могат да се влагат в лекарствата против рак.
Бирата е единствената напитка, която има свойството да изкарва от тялото и солите на алуминия.
Сърдечно-съдови заболявания
Изследване на европейски учени показва, че умерената консумация на бира предпазва от сърдечно-съдови заболявания също така, както и виното. Направеният метаанализ на база 13 изследвания върху пациенти показал, че рискът от кардиологични заболявания намалява при консумация на бира със съдържание на 55 грама абсолютен алкохол. В половин литър бира се съдържат 20 грама от него. Учените установили, че най-нисък е рискът при употреба на около 1 литър бира, където съответно алкохолът е 43 грама. Бирата регулира кръвното налягане и повишава нивото на добрия холестерол (HDL). Самата напитка не съдържа холестерол.
Важна роля при профилактиката на сърдечните заболявания имат и витамините B6, B9 и B12, както и калият в бирата. Напитката съдържа и малки количества мед, които също играят роля срещу заболяванията на сърцето. Смята се, че хората, които умерено консумират бира, страдат два пъти по-рядко от инфаркти.
Стомашни разстройства
Бирата, ако се пие на гладно, изчиства стомаха и му помага да се освободи от излишните секреции. Това е полезно при заболявания като гастрит. Въглеродният диоксид в пивото стимулира работата на стомаха. Преработеният ечемик съдържа лесно смилаеми фибри, които стимулират функцията на червата, забавят смилането и абсорбирането на храната.
Заболявания на бъбреците и жлъчката
В пивото има ниско съдържание на калций и много магнезий, с което ни предпазва от образуване на камъни в бъбреците и жлъчката. Тя съдържа 90% вода, предизвиква често уриниране, с което подпомага изчистването на бъбреците.
Болести на мъжката полова система
Благодарение на високото съдържание на цинк, пивото стимулира правилната функция на мъжката полова система. Този ценен микроелемент противодейства на възпалителните процеси в простатната жлеза.
Болест на Паркинсон
Бирата има свойството да предпазва нервната система от Паркинсон, макар че учените още не са съвсем наясно как точно става това. В същото време са направени изследвания, които показват, че пивото стимулира мозъчната дейност. В опитите са били включени хора, които пиели по литър бира на ден. Те се справяли по-добре на тестовете на интелигентност и давали с 40% повече верни отговори на въпросите.
Затлъстяване
Бирата е известна като “течен хляб”, но това, че от нея се пълнее, се оказва мит. В пивото има много малко калории – 100 гр. бира съдържат 40-50 ккал, в 100 гр. мляко има 55, в гроздовия сок - 74, а в шампанското – 80 ккал. Бирата е диетична, тъй като се усвоява лесно от организма. При варенето основните хрнителни вещества в нея са минали първична обработка. Пивото засища и това му свойство е накарало специалистите да измислят диета с бира. Проблемът е в това, че бирата стимулира апетита, благодарение на хмела, въглеродния диоксид и спирта.
Учените д-р Рамон Еструч и д-р Роза Ламуела провели проучване, при което изследвали 1249 мъже и жени над 57 години. Изследването на тема “Бира, средиземноморска диета и сърдечно-съдови заболявания” показало, че от бирата не само не се пълнее, но се и отслабва. Резултатът се дължи на съдържанието на фолиева киселина, витамини, желязо и калций, смятат учените.
Балнеология и козметика
Бирата напоследък се използва широко в балнеологията. Лекарите препоръчват вана с бира за хора, които се потят обилно. В Чехия отвори първият в света бирен спа център, където основната съставка в лечебните процедури е тъмната, прясно сварена бира. В Русия е прието с пиво да се обливат нажежените камъни в сауната, тъй като изпаренията омекотяват кожата и са полезни за целия организъм.
В козметиката бирата намира приложение при поддържането на косата. Тя прави косъма по-еластичен, придава му лъскавина, укрепва го и пази от косопад. По същия начин действа и на лицето, ако в маската се добави яйчен жълтък – кожата става мека и бръчките се заличават, благодарение на високото съдържание на витамини от групата В. Друга полезна маска за лицето е с пяна от прясна бира. Тя тушира лъскавината на мазната кожа, намалява черните точки, които запушват порите, подобрява кръвообращението.
Кои са другите лечебни свойства на бирата?
Други лечебни свойства на бирата са свързани с подобряване на кръвотока в мускулите, мозъка и органите. Има противовъзпалителни свойства, предпазва от намаляване на костната плътност и респективно от остеопороза. Бирата е естествен антидепресант – любителите на пивото са по-позитивни, жизнени и щастливи.
През последните 40 г. лекарите предупреждават хората с диабет да избягват бирата, тъй като тя повишава кръвната захар. Напоследък обаче се правят проучвания, според които пенливата напитка действа благотворно на хората със захарна болест и регулира нивото на захар в кръвта.
Все пак трябва да бъде внимателни не само с количествата, консумирана бира, но и със съдържанието на консерванти в нея. Някои държави задължават производителите да посочват на етикетите какви Е-та са използвани при производството на пивото. Затова е добре да се консумира прясна, непастьоризирана бира, защото тя със сигурност не съдържа консерванти.