Здравейте! Първата варка вече е факт (дори и втората), въпреки че нещата със събиране и сглабяне на оборудването малко се забавиха и така от предполагаемо време на първа варка през март, тя се осъществи едва края на май. Но както и да е…
Аз съм любител на бирата, но опитът ми по отношение на крафт бирите към началото на годината беше нула. Няколко месеца по-късно пак е приблизително равен на нула, но вече съм се заел да направя всичко възможно, това статукво да се промени. И ето, както казах по-рано първите две варки вече са факт.
Искам да изкажа благодарности на Виктор Върбанов, за сайта и магазина и затова че прави всичко за да популяризира домашното пивоварство България! Благодаря и на всички останали във форума (които моля да не се чувстват засегнати, че техните имена не са цитирани), чрез чиито постове и практически опит успях да науча основните неща за пивоваренето и да събера идеи за необходимото ми оборудване!
Пожелавам на всички здраве и дълголетие и не спирайте да дерзаете за развитието и популизирането на производството на тази божествена напитка в домашни условия.
И нека думите „Аз мога.“ да се превърнат в мото на всички фенове на бирата.
Накратко за оборудването:
- За озахаряване 32л ПП кофа с нагревател от кана за гореща вода 2200 W, филтър от обвивката на мека връзка, кран и монтиран на кофата термометър. Кофата е изолирана отстрани с каменна вата, а дъното и капакът с 5 см EPS. Облепена е с duck tape. Казано накратко все идеи черпени от форума и Youtube.
- За варене и промиване две тенджери от неръждаема стомана, една 30л(за варенето) и една 20л(за подгряване на вода), която обаче установих при втората варка, че ми е малка.
- Газов котлон „Колос“ 9KW, като източник на топлинна енергия.
- За охлаждане противотоков охладител от 6м медна тръба 15х1 и маркуч 1‘‘, като специални благодарности на viewtopic.php?f=17&t=3371 , без чиято помощ проекта за охладител нямаше да бъде изпълнен така добре.
- За ферментацията бидонче 25л от „Момина Крепост“.
- И всички останали дребни нещица, които използват домашните пивовари в своето хоби.
И сега същината.
Първа варка: “Newbie” Pale Ale - планирани ABV 4.54%, SRM 5.3, IBU 39.3
Реално получени ABV 6.56%, SRM 5.9, IBU 33
Вода “Clever” получена с обратна осмоза pH около 7 и ниска минерализация под 50 гр/л
4.2кг Pale ale
0,25кг Carapils
0.25кг Carared
16г Columbus 80 мин
20г Cascade 15мин
30г Cascade 0 мин
5г Ирландски мъх 15 мин
11 гр рехидратирани Nottingham ale дрожди за 30 мин в 38-40 С преварена вода
Озахаряване: 11,5 л вода на 72С. На 20 мин замерване на pH 5.8, след което следва корекция до 5.3 с млечна киселина. Поддържане на температурата. На 60 минута йодна проба – всичко точно. Загряване до 72С и пауза 15 мин. Загряване до 78С.
Промиване: 18,5 л вода на 80С за около 20-25 мин със “Sparge arm”
Замерване на екстракта 1,064, на което поради невежеството ми не обърнах особено внимание, въпреки че ми се стори доста високо.
Варене: 90 мин с влагане на необходимите порции хмел и ирландския мъх по график.
Замерване на екстракта след варене: 1,065 и изненада! Плътността се е увеличила с само с 0,001! Аз съм на крачка от това да се дипломирам като инженер химик, но не е сложно, човек като се замисли логически и без особени познания да разбере че няма как да изврат 5-6 л вода и плътността да остане образно казано непроменена. Това ме озадачи доста, но не си обясних откъде идва грешката. Обяснението дойде на следващата варка, когато преди варене замерих 1,030 при планирана 1,040 и направо шах с пешката. „Отръсках“ се и се чудя на какво може да се дължи това? Мисля си и по едно време ми просветва. Ами не съм разбъркал мъстта след промивката и като съм гребнал за пробата и съм взел по рядкото от промивката. Следва второ замерване след щателно разбъркване и резултатът е 1,045, което премахна зародилата се лека форма на паника и изясни някои неща. Предполагам, че подобна е и ситуацията при първата варка и именно оттам идват двете почти идентични замервания на плътността преди и след варене.
Охлаждане, прецеждане и засяване с дрожди: Доста добре се получи със серпентината. Прецеждането е през тензух сгънат на 8 ката накиснат в дезинфектант. Малко трудна беше преценката с настройките на дебита на бирата и охлаждащата вода и затова крайният резултат беше 26С. Но ферментаторът беше в мазата и още на другия ден температурата му беше 20С. Количеството беше малко 17л при заложени 20 в калкулатора. Но причината се криеше в това, че някъде бях чел, че като начинаещ пивовар трябва да заложа 60 % ефективност и така и бях направил, но реално бях постигнал 73 % по сметки с калкулатора. Следователно плътността преди ферментация и алкохолното съдържание след нея бяха доста по-високи от планираните. Съответно 1,045 OG и 4,54 % алкохол и реални пак по изчисления разбира се – 1,065 OG и 6,56 % алкохол.
Ферментация: Доста бурна още на първия ден. На 5-я не бълбукаше клапанчето, но като заямерих 1,020 и ми се стори висока. Малко попретупах нещата с 2-3 еднакви замервания на плътността от страх да не вкарам някакви зарази и да не ми намалее особено количеството бира, тъй като измервам с хидрометър и ми заминават едни 250мл всеки път. Затова след около ден и половина замерих 1,015 и прецених, че влизам в границите на планираната крайна плътност и прибрах бидона в хладилника за колд краш. Не го чаках достатъчно, около 16-ина часа, но смея да твърдя че ефектът беше приличен.
Бутилиране: в края на седмия ден. 100 гр захар в мензурка допълнена до 200 мл с преварена вода. Добавяне на 5 мл захарен сироп в бутилка 0.5л. Крайният резултат беше 15,5 л бутилирана бира.
След 6 дни газировка реших да пробвам бирата, тъй като конторлната ПВЦ бутилка се беше вдървила яко. Бирата беше доста бистра, но все оше не достатъчно газирана. Ароматът страхотен, вкусът също. Малко по-горчивичка ми идва, но иначе е супер. Сега чакам още 2-3 дни и прибирам в хладилника за отлежаване.
Втора варка:”Another brew in the house” Blonde ale –
планирани ABV 5,31%, SRM 4,3, IBU 28,8
Реално получени ABV 5,84%, SRM 4,5, IBU 27,6
Вода “Clever” получена с обратна осмоза pH около 7 и ниска минерализация под 50 гр/л
3,1 кг Pale ale
1,0кг Carapils
0.5 кг Vienna
15г Northern Brewer 80 мин
15г Hallertau trad. 15 мин
15г Saaz 5 мин
5г Ирландски мъх 15 мин
11 гр рехидратирани Safale US-05 дрожди за 30 мин в 38-40 С преварена вода
Озахаряване: 11,5 л вода на 72С. На 20 мин замерване на pH 5.7, след което следва корекция до 5.3 с млечна киселина. Поддържане на температурата. На 60 минута йодна проба – всичко точно. Загряване до 72С и пауза 15 мин. Загряване до 78С
. Промиване:Тук установих, че 20л тенджера за загряване на водата за промиване е недостатъчна за 22л. Затова мисля следващият път да увелича хидромодула на озахаряването на 1:3, а не 1:2,5 както досега. 22л вода на 80С за около 25-30 мин със “Sparge arm
Замерване на екстракта: 1,030, причината за което се оказа, че е неправилно взета проба. След хомогенизация и втора проба- 1,042.
Варене: 90 мин с влагане на необходимите порции хмел и ирландския мъх по график.
Замерване на плътността след варене: 1,055, което отново показа по-голяма ефективност от заложената(този път 70%), а именно 74%
Охлаждане и прецеждане и засяване с дрожди: Охлаждането протече по бавно от първият път което го отдавам на по-високата температура на охлаждащата вода 20.5С, по-голямото количество и по-ниската крайна температура на охладената мъст 22С(26 първият път). Прецеждането беше по-мъчно. Първият път ясно се виждаха коагулиралите белтъци. Сега явно бяха по-дребни някак иначе имаше прилично количество от тях на дъното на тенджерата. И мисля, че заради по-малкия размер се прецеждаше по-трудно. Количество във ферментатора 19.5л.
За съжаление забравих да отделя планираното количество мъст за бутилковта газировка, ноо…. следващият път
И така с втората варка съм дотук.
Отново благодаря на всички, които по един или друг начин направиха гореспоменатите две варки възможни! Продължавайте да правите всичко това със същата любов и отдаденост и така да помагате на „ламерите“ като мен да навлязат по-навътре в това хоби.
И накрая, но не на последно място – Благодаря за оказаната физическа и морална подкрепа от страна на баща ми, брат ми, Пачо, „Заека“ и Станьо!