от victoryvt » 15 Дек 2014, 12:45
По време на отлежаването на алкохолни напитки в дъбови бурета техният вкус и аромат се подобряват благодарение на следните процеси :
1. Екстракция на вещества от дървесината на бурето.
2. Окислителни процеси в алкохолните съставки на дестилата.
Екстракцията от дървесината е предимно на следните компоненти - танини - различни видове, лигнини, феноли, минерали. Тези вещества придават особена мекота и променят вкуса в различни посоки - редуциращите танини в процеса на отлежаване се превръщат в различни захари, от лигнините в последствие се появява ароматът на ванилия, фенолите са също ароматни вещества.
По-важен за стареенето е процесът на окисляване на различните видове алкохоли в напитката, както и окислението на екстрахираните от дървесината вещества.
Алкохолите се превръщат в ароматни алдехиди, дъбилните вещества дават в последствие редуциращи захари и т.н.
Процесите са сложни и разнопосочни. Но винаги водят до подобряване и облагородяване на вкуса и аромата.
За съжаление има и загуби на алкохол.
Изпарението през дъгите е около 4-5% годишно за бъчви от порядъка на 400-500л (за първите няколко години, след това пада до около 3.3% на година).
За по-малките размери е още по-голям този процент (причината е повишената контактна повърхност за единица дестилат при по-малки бъчви).
Много голямо значение за вида екстрахирани и от там окислени вещества играе комбинацията от процентно съдържание на алкохол и температура на съхранение.
При по-висок процент алкохол в бъчвата - се екстрахират повече лигнини, за сметка на фенолите.
Максимална екстракция има при 45-55 % алкохол, но тя е в посока феноли и е за масови питиета. По-висококачествени напитки отлежават при по-висок алкохолен процент - около 62-70% - тогава съдържанието на редуциращи захари е по-високо, както и на ароматни алдехиди.
Оптималната температура е около 18-20гр. , над 25гр. вече изпарението е твърде голямо за да компенсира по-бързото отлежаване и съзряване.
Влияние дава и киселинността на напитката - колкото е по-слаба - толкова повече се екстрахират веществата.
Та загубите на алкохол са неизбежни и зависят от два фактора основно - големината на бъчвата и температурата на съхранение.
Колкото е по-голям обемът на бъчвата, толкова по-малки загуби има, но и по-бавно текат процесите.
Колкото е по-висока темп. толкова по-големи загуби има, но и по-бързо текат процесите.
Оптимумът е около 18-20гр. и 220, 400 и 500л. бъчви.
Има значение и колко е става бъчвата - най-добри резултати в конячното производство се получават при второто зареждане на нова бъчва. След това от дървесината се извличат предимно танини и лигнини, за сметка на фенолите.